prawo budowlane

Jak wskazuje Ministerstwo, proponowane w nowelizacji zmiany mają na celu ułatwienie pracy urzędnikom, a także mają przyspieszyć wydawanie decyzji, przy jednoczesnym zmniejszeniu obowiązków obywateli. Poniżej zostaną przedstawione najważniejsze z proponowanych zmian:

1. Zakończenie budowy – wymóg złożenia zawiadomienia do właściwego organu. Brak złożonego sprzeciwu wystarczy, by korzystać z obiektu. Do zawiadomienia koniecznym będzie dołączenie oświadczeń m.in. o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, o terminie zakończenia inwestycji czy o dysponowaniu ekspertyzą techniczną.

Aktualnie niewiele osób zgłasza samowolę budowlaną przed obawą o nakazaniu o rozbiórce. Proponowane przepisy mają zachęcić właścicieli do regulowania stanu prawnego nieruchomości przez jej legalizację.

2. Nielegalne użytkowanie budynków nie będzie automatycznie karane. Początkowo organ będzie zobowiązany do pouczenia, że obiekt jest nienależycie użytkowany, a dopiero po 30 dniach będzie uprawniony do dokonania sprawdzenia czy sytuacja się zmieniła. W razie gdyby obiekt nadal był użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem organ będzie mógł nałożyć karę, a następnie po 14 dniach będzie uprawniony do kolejnej kontroli.

Po ponownym bezskutecznym uregulowaniu kwestii użytkowania, organ będzie uprawniony do wymierzenia 5-krotnie wyższej kary.

3. Zmiany w dokonywaniu zgłoszeń przebudowy domów. Aktualnie każda zmiana, która powoduje zwiększenie obszaru oddziaływania obiektu wymaga zgłoszenia. Zgodnie ze zmianą, zgłoszeniu podlegać będzie tylko ta przebudowa, na skutek której obszar oddziaływania przekroczy granice działki.

4. Zostaną uregulowane warunki dla których, nie będzie koniecznym zgłaszanie przebudowy tarasów i pomostów. Nie będzie brany pod uwagę ich cel, a jedynie powierzchnia, długość i wysokość.

5. Projekt budowlany w trzech, a nie jak dotąd czterech egzemplarzach.

6. Stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę – niemożliwe po 5 latach od wydania decyzji.

7. Zakupienie gruntu, na którym toczy się budowa bez konieczności przepisania pozwolenia na budowę.

 

Powyższe nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Konkretna sytuacja może w wielu aspektach odbiegać od wyżej przedstawionej dlatego zawsze dla własnej pewności umów się na poradę prawną w Kancelarii, a otrzymasz odpowiedź na wszystkie pytania.