Jakie są obowiązki osób przekraczających granicę Polski? Do kogo i jaką informację należy przekazać danym służbom? Kiedy należy poinformować o przekroczeniu granicy i w jaki sposób? Od kiedy liczy się czas trwania kwarantanny? Na te pytania odpowiadam poniżej.

1. Obowiązki osób przekraczających granicę?

– przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację o:

a) adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę,

b) numerze telefonu do kontaktu z tą osobą

– odbyć po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę,

– odbyć kwarantannę razem z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi. Poinformowanie organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej o imieniu i nazwisku oraz nr PESEL tych osób, jeżeli go posiadają. Informację tę przekazuje się za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.

– poinformować pracodawcę o jej odbywaniu. Informację tę przekazuje się za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon (stosuje się również do domowników)

– w celu wypłaty wynagrodzenia lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby określonego w odrębnych przepisach, osoba ta, w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, składa pracodawcy lub podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny. Oświadczenie to można złożyć za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. (stosuje się również do domowników)

2. Od kiedy liczy się 14 dniowy termin kwarantanny?

Od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

Powyższe nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Konkretna sytuacja może w wielu aspektach odbiegać od wyżej przedstawionej dlatego zawsze dla własnej pewności umów się na poradę prawną w Kancelarii, a otrzymasz odpowiedź na wszystkie pytania.